Rok 2024 w liczbach

Sakrament Chrztu Świętego

  • 17 dzieci
    • 10 dziewczynek
    • 7 chłopców
  • Roczek obchodziło 9 dzieci (na 24 ochrzczonych w 2022)

I Komunia Święta

  • 49 dzieci

Sakrament bierzmowania

  • 22 osób

Sakrament Małżeństwa

  • 7 par

Odwiedziny chorych

  • Chorych odwiedzono: 620 razy (w tym świeccy szafarze zanieśli Komunię św. chorym 423 razy)

Sakrament Namaszczenia chorych

  • Udzielono 21 chorym oraz około 250 uczestnikom Mszy św. w intencji chorych

Zmarli

  • 111 osób (74 osoby pochowano na naszym cmentarzu)

Komunia Święta

  • Udzielono ok. 72 000 Komunii św.

Co się wydarzyło w mijającym roku?

Najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła w naszej parafii, diecezji i świata:

  • Od 27 grudnia do 17 stycznia trwały duszpasterskie odwiedziny kolędowe, od tego roku na tzw. „zaproszenie”. W sumie wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę, było ok. 1200.
  • 21 stycznia odbył się koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Jacka i Jolanty Kierok. Natomiast na zakończenie okresu kolędowego odbył się koncert kolędowy w wykonaniu naszego chóru parafialnego i chóru z Bytomia Miechowic.
  • W okresie wielkopostnym kazania pasyjne głosił ks. proboszcz parafii św. Andrzeja w Zabrzu – ks. Arkadiusz Kinel.
  • Od 10 marca odbywały się Wielkopostne Rekolekcje. Nauki głosił ks. Eugeniusz Ploch, proboszcz parafii św. Ducha w Winowie k. Opola. Tytuł rekolekcji: „W poszukiwaniu nadziei”. Równolegle odbywały się rekolekcje dla dzieci i młodzieży.
  • 22 marca odbyła się parafialna Droga Krzyżowa ulicami naszego osiedla.
  • 24 marca w naszej diecezji rozpoczął się oficjalnie Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Jednak już wcześniej rozpoczęły się w parafiach różne kongresowe inicjatywy (w naszej parafii - całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu, „Czwartki i Niedziele eucharystyczne”, wystawa eucharystyczna związana z osobą bł. Carla Acutisa i cudów eucharystycznych)
  • W Wielką Sobotę święcenie pokarmów wielkanocnych odbyło się na zewnątrz kościoła. Podczas poświęcenia zbierano środki finansowe na rzecz budowy Hospicjum św. O. Pio w Miechowicach. Zebrano kwotę 10 500 zł.
  • 9 maja młodzież naszej parafii, w kościele stolarzowickim, przyjęła sakrament bierzmowania.
  • 10 maja ks. Grzegorz Rajs przeżywał swoją XVI rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza św. dla całego rocznika święceń z diec. gliwickiej i opolskiej.
  • 11 maja w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. z ok. Złotego Jubileuszu Kapłaństwa ks. Franciszka Grabelusa, naszego poprzedniego ks. proboszcza.
  • 18 maja do I komunii św. przystąpiła grupa 49 dzieci.
  • 20 maja przeżyliśmy nasz doroczny odpust parafialny. Tegorocznym Sumistą i kaznodzieją był ks. Piotr Paszko, administrator par. Wniebowzięcia NMP w Wielowsi.
  • 28 maja, historyczny dzień naszej parafii, gdyż dekretem ks. Biskupa został odwołany ks. wikary – ks. Michał Choroszewski i na jego miejsce nie został oddelegowany żaden inny ksiądz. W konsekwencji parafia została pozbawiona jednego kapłana. Pomimo podjętych prób (rozmów księży, delegacji, podpisów) decyzja nie uległa zmianie.
  • 30 maja ulicami naszej parafii przeszła procesja Bożego Ciała. Msza św rozpoczęła się na dziedzińcu Szkoły Salezjańskiej. W tym dniu zakończył się diecezjalny Kongres Eucharystyczny.
  • 29 czerwca podczas Mszy św. obchodziliśmy nietypowy jubileusz 100-lecia ks. Proboszcza - tj. 55 r. urodzin, 30 r. święceń kapłańskich i 15-lecia posługi proboszcza na Helence.  
  • 17 lipca ks. Michał Choroszewski obchodził swoje 40 urodziny
  • 4 sierpnia odbyła się tradycyjna piesza pielgrzymka do Piekar Śląskich, w tym roku przewodniczyła parafia stolarzowicka.
  • 26 sierpnia, w Uroczystość MB Częstochowskiej, w Bliznem w Domu Generalnym Sióstr Zgromadzenia Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia, nasza parafianka – Siostra Maria Jana złożyła swoje zakonne śluby wieczyste.
  • 1 września odbyły się Dożynki połączone z festynem.
  • Od września, ze względu na zmniejszenie liczby posługujących na stałe kapłanów, nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu naszej parafii (zmiana dni i godzin funkcjonowania kancelarii parafialnej, wprowadzenie 1 godziny katechezy w SP 33). Zostały również zapowiedziane zmiany, które nastąpią od nowego roku kalendarzowego.
  • 8 września w naszym kościele odbył się koncert organowy w ramach 29 Zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykonawcą koncertu był p. Gedymin Grubba z Gdańska.
  • Wyjątkowo, ze względu na tragiczne warunki pogodowe, parafianie nie udali się na pielgrzymkę na obchody kalwaryjskie na Górę św. Anny. Jednocześnie w tym dniach na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, ze względu na obfite opady deszczu miała miejsce powódź porównywalna do powodzi tysiąclecia z 1997 r. Pod wodą znalazło się wiele miast, miasteczek i wiosek. Parafia nasza aktywnie włączyła się w pomoc powodzianom (zebrano środki materialne i 12 460,22 zł.)
  • 6 października, obchodziliśmy kolejny raz rocznicę poświęcenia naszego kościoła parafialnego. W tym dniu, po ponad półtora rocznej przerwie związanej z remontem wieży, po raz pierwszy usłyszeliśmy na nowo dźwięk naszych kościelnych dzwonów.
  • 7 października, w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka, przeżywaliśmy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie.
  • 13 października obchodzony był XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Św. Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia”. W tym dniu po raz kolejny rozprowadzaliśmy kremówki papieskie. Cały dochód został przeznaczony na remont wieży dzwonowej kościoła.
  • Również 13 października odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe z modlitwą w intencji dzieci utraconych. Nabożeństwo było połączone z procesją na cmentarz, gdzie został poświęcony pomnik utworzony ku pamięci dziecka utraconego.
  • W niedzielę 20 października odbyło się liczenie wiernych. Wynik był następujący: we Mszach wzięło udział 1367 osób (tj. o 147 osób więcej niż rok temu), co stanowi 17,8 % mieszkańców naszej Parafii. Komunię św. przyjęło 50 % uczestniczących we Mszach św.
  • W sobotę 26 października odbyła się Msza św. w int. Wspólnoty III Zakonu św. Franciszka połączona z kapitułą wyborczą. Mszy św. przewodniczył O. Kunibert Kubosz OFM.
  • 29 października ks. Grzegorz obchodził swoje 44 urodziny.
  • 1 listopada odbyły się tradycyjne nabożeństwa za zmarłych na cmentarzu. Nabożeństwo za zmarłych z ostatniego roku odbyło się w ramach nabożeństwa popołudniowego o godz. 15.00 w niedzielę 3.11.
  • Przez cały listopad zbierane były zaproszenia na duszpasterskie odwiedziny kolędowe. Kolęda w naszej parafii będzie odtąd odbywać się w formie tzw. „hybrydowej” tzn. częściowo „na zaproszenie” i częściowo „w ramach nabożeństw kolędowych w kościele”. Wpłynęło ok. 560 zaproszeń na kolędę „domową” na tzw. nowej Helence.
  • 24 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla, z okazji święta patronalnego ministrantów, podczas Mszy św., rozprowadzane były okolicznościowe świece wraz zachętą do zapalenia ich w wieczór tej uroczystości i wspólnej rodzinnej modlitwy.  
  • 1 grudnia rozpoczął się Adwent, a wraz z nim roraty. Tradycyjnie roraty dla dzieci odbywały się od poniedziałku do piątku i ich tegorocznym tematem przewodnim był Archanioł Gabriel, który przybliżał dzieciom historię zbawienia i tradycje związane z Adwentem. Roraty dla dorosłym odbywały się w sobotnie poranki.
  • 6 grudnia ks. Grzegorz udał się na pogrzeb ks. Zygmunta Hupki naszego pierwszego wikarego (w latach 1982-1986), który zmarł niespodziewanie. Msza św. w jego intencji w naszej parafii odbyła się we wtorek 10 grudnia.
  • 7 grudnia miał miejsce doroczny dzień skupienia dla wspólnoty Żywego Różańca i czcicieli Matki Bożej. Prowadził go ks. Jerzy Walisko.
  • Tego samego dnia ministranci i marianki naszej parafii wzięli udział w klasztorze Sióstr Sercanek w Bytomiu przy ul. Piekarskiej w adwentowym dniu skupienia.
  • Również tego dnia, o godz. 18.00 w gliwickiej katedrze, ks. bp Andrzej Iwanecki ustanowił nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Najświętszego Sakramentu. Wśród nich było 4 naszych Parafian. Dzięki temu mamy 6 Szafarzy, którzy będą posługiwać chorym i podczas Mszy św.
  • 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, gościliśmy chłopaków ze wspólnoty Cenacolo, którzy na każdej Mszy św. dawali świadectwo swojego nawrócenia i wiary w Jezusa Chrystusa.
  • 29 grudnia, w Święto Św. Rodziny, podczas każdej Mszy św. przed wystawionym Najśw. Sakramentu, polecaliśmy w modlitwie wszystkie rodziny, szczególnie naszej parafii i uroczyście rozpoczęliśmy obchód Roku Jubileuszowego.  
  • W mijającym roku udało się zrealizować następujące pielgrzymki w ramach grupy pielgrzymkowej św. Jakuba: 20.01. Szopki Bożonarodzeniowe (Bytom, Siemianowice Śl., Mysłowice, Bojszów, Brzeźce), 27 – 30.01. Ferie zimowe (Wambierzyce, Lewin Kłodzki, Kudowa Zdrój, Duszniki, Bardo Śl., Kłodzko, Paczków), 17.02. Piękny Śląsk – Ziemia Raciborska (Pietrowice, Gródczanki, Racibórz), 09.03. Sanktuaria Małopolski (Wiślica, Kazimierza Wielka, Hebdów, Igołomia),  24.03. Jasna Góra (droga krzyżowa i Apel), 27.04. – 04.05. (Świnoujście, Rostock, Malmö, Kopenhaga, Międzyzdroje, Koserow, Szczecin), 22 – 28.06. Pielgrzymko-wczasy (Okuninka, Kazimierz Dolny, Włodawa, Orchówek, Sobibór, Zamość), 15.06. Piękna Opolszczyzna (Kopice, Głębinów, Nysa, Biskupów), 08 – 12.07. Pielgrzymko-wczasy (Rokitno, Gorzów Wielkopolski, Mozów, Grodawiec, Świebodzin), 24.07. Piękny Śląsk (Mikołów, Tychy, Pszczyna, Ćwiklice), 05 – 16.08. Pielgrzymko – wczasy Serbia, Macedonia (Nowy Sad, Skopie, Kanion Matka, Ochryda, Bitola, św. Neum), 20.08. Piękny Śląsk (Jankowice Rybnickie, Pszów, Niedobczyce, Rybnik), 18.09. Rychwałd, Wilczy Jar, Goczałkowice, Tychy, 12.10. Dolny Śląsk (Henryków, Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki), 05.11. Apel Jasnogórski, 16-23.11. Jesienne SPA (Ustka), 14.12. Alwernia, Jarmark Adwentowy Kraków.
  • Odbyły się także: parafialna piesza pielgrzymka do Piekar Śl. (4.08.) i rekolekcje parafialne w Kokoszycach – „Spacer po ogrodzie Eden” (27-29.05.) oraz w Brennej w maju i październiku 2024
  • Parafia wzięła udział w Misterium Męki Pańskiej w WSD Salezjan w Krakowie (10.03.)
  • We wszystkich parafialnych pielgrzymkach i wyjazdach w roku 2024 wzięło łącznie udział 1056 osób.
  • Odbył się również wyjazd dzieci i młodzieży do Kopalni Ignacy w Rybniku we wrześniu 2024.

Sprawozdanie z działalności Caritas

Nasz Caritas w roku 2024, podobnie jak w poprzednich latach, skupiał się na przygotowywaniu posiłków dla ubogich. Caritas cały czas przygotowuje ciepłe posiłki dla potrzebujących „na wynos”.

Caritas dziękuje wszystkim ofiarodawcom za ich hojność, sklepom za ziemniaki i warzywa, piekarni za codzienny chleb, indywidualnym darczyńcom za różne dary żywnościowe oraz pomoc w organizacji wieczerzy wigilijnej „na wynos”.

Caritas dziękuje również wolontariuszom za ich codzienną pracę, poświęcenie i trud, wszystkim za życzliwość i zrozumienie potrzeb, za dobre serce dla naszych podopiecznych, za ofiarowane pieniądze w czasie comiesięcznej zbiórki do puszek. Bóg zapłać również za wsparcie modlitewne i każde dobre słowo.

Wydarzenia tzw. inwestycyjno-remontowe

Wydarzenia tzw. inwestycyjno-remontowe:

  1. Tegoroczne prace gospodarcze koncentrowały się ponownie na następujących tematach: remont wieży dzwonowej i dzwonnicy, dachu kościoła i domu katechetycznego, przebudowa kotłowni (zmiana źródeł ogrzewania) i budowa pomnika ku pamięci dziecka utraconego na cmentarzu. 
     
  2. W przypadku cmentarza, aby mógł powstać pomnik, trzeba było najpierw dokonać inwentaryzacji dendrologicznej drzewostanu w zagajniku przy wejściu na cmentarz, następnie otrzymać zgodę na wycinkę części drzew, które na podstawie przygotowanego projektu kolidowały z planem nowej adaptacji tej części terenu cmentarza i wreszcie w okresie letnim zostały rozpoczęte prace, które zostały ukończone na początku października. Ostatecznie poświęcenie gotowego pomnika miało miejsce w niedzielę 13 października, gdyż 15 października przypada Dzień Dziecka Utraconego. Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem, czego dowodem były liczne znicze ustawione w tym miejscu w okresie Wszystkich Św., ale także opinie, które docierały od różnych osób. 
    Jednocześnie jesienią na cmentarzu dokonano nasady kolejnej części drzew, do których jesteśmy zobowiązani, jako rekompensatę za wcześniej wycięte inne drzewa. Zgodnie z otrzymanymi decyzjami zostało jeszcze do nasady 15 drzew ozdobnych. Natomiast z końcem roku, przez Urząd Miejski w Bytomiu, została wydana decyzja o umorzeniu opłaty za usunięcie drzew przy okazji przygotowywania niwelacji terenu cmentarza na łączną kwotę ok. miliona zł.
     
  3. W przypadku wieży dzwonowej - w czerwcu rozpoczęły się długo oczekiwane prace. Z różną intensywnością trwały aż do wczesnej jesieni. W efekcie końcowym została wyremontowana zarówno konstrukcja żelbetowa, jak i same dzwony (ich zawieszenie, system uruchamiania, serca dzwonów, łożyska, elementy amortyzacji, itd.). 
     
  4. W okresie letnim przeprowadzono generalny remont pokrycia dachu kościoła. Została wykonana specjalna powłoka hydroizolacyjna poprzez naniesienie powłoki nawierzchniowo-ochronnej Hydronylon. Po pomyślnym ukończeniu tych prac i w konsekwencji zwiększonej ilości opadów deszczu we wrześniu i problemu przeciekającego dachu w domu katechetycznym podobna technologia została zastosowana do remontu części dachu budynku salek katechetycznych.
     
  5. Na przełomie 2023/2024 roku jeden z pieców C.O. na węgiel odmówił posłuszeństwa, kontrole Straży Miejskiej na wskutek donosów mieszkańców Helenki w związku z kopcącym (przy rozpalaniu pieca) kominem plebanijnej kotłowni doprowadziły do zobligowania nas do wymiany pieców na bardziej ekologiczne niż dotychczas. Jedynym, najszybszym rozwiązaniem problemu było zamontowanie pieców gazowych i podłączenie ich do istniejącego systemu z niewielką modyfikacją całej instalacji. Owszem wiązało się to ze świadomością mogących wystąpić problemów z dogrzaniem kościoła, ale było to jedyne rozwiązanie, na które w danym momencie było nas stać. Dlatego też nieustannie poszukiwaliśmy rozwiązań, które mogłyby nas zadowolić, tzn. być takimi, które bez wielkiej demolki wnętrza kościoła doprowadzić do takiego stanu, abyśmy mogli w cieplnym komforcie przeżywać każdą liturgię. W związku z tym, po analizie różnych rozwiązań, postanowiliśmy zamontować elektryczne panele grzewcze typu Creopanel, które pozwolą nie tylko, abyśmy w cieple mogli uczestniczyć we Mszy św. czy nabożeństwie, ale także efektywnie wykorzystać produkowaną energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną. 
     
  6. W trakcie całego roku w kościele i w budynkach parafialnych prowadzone były różne pomniejsze prace renowacyjne i bieżące naprawy. 

Koszty powyższych prac zostały opublikowane w sprawozdaniu, które przedstawiliśmy w gazetce parafialnej z dnia 19.01.2025 [nr 945]