"Człowiek tęskni za spotkaniem z Bogiem, a pielgrzymki kierują jego myśl ku przystani, do której może zawinąć na szlaku swoich religijnych poszukiwań" - św. Papież Jan Paweł II.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych pielgrzymkach organizowanych pod przewodem św. Jakuba Apostoła – patrona pielgrzymujących. W tym miejscu prezentowane będą propozycje pielgrzymkowe, które pragniemy zorganizować w najbliższym czasie oraz relacje z poszczególnych "wypraw" grupy pielgrzymkowej. Zdjęcia z pielgrzymek dostępne będą na naszej stronie parafialnej w dziale galeria. Zapraszamy zatem na pielgrzymi szlak.

Opiekun grupy - ks. Grzegorz Rajs.

Kontakt pocztą elektroniczną: silesia.uni.opolensis@interia.pl


INFORMACJA

Przy zapisie na pielgrzymki obowiązuje wpłata części lub całości kwoty.

Płatności za pielgrzymki prosimy dokonywać w zakrystii.

Została podjęta decyzja o wpłacie zaliczki przy zapisach ze względu na osoby, które zapisując się wcześniej i blokując innym miejsce rezygnowały w ostatniej chwili z wyjazdu.

 

► ZAPLANOWANE PIELGRZYMKI / WYJAZDY 2024:

Piękny Śląsk cz. VI [24.07.2024]

[status pielgrzymki ▶ zaplanowana / dodatkowe informacje ▶ zmiana terminu z 23 na 24 lipca / wyjazd o godz. 8.00 z przystanku Helenka-Elzab!]

Piękny Śląsk: Mikołów ogród botaniczny oraz Bazylika św. Wojciecha – Tychy browar oraz najciekawsze świątynie miasta  – Pszczyna – Ćwiklice kościół św. Marcina

Koszt 150 zł [przy zapisie obowiązuje zaliczka: 50 zł]. W cenie: przejazd autobusem, przewodnik po ogrodzie w Mikołowie, bilet wstępu do Browaru Tyskiego, obiad.

 

Macedonia [6 - 16.08.2024]

[status pielgrzymki ▶ zaplanowana / dodatkowe informacje ▶ zapisy na listę rezerwową / W poniedziałek (15.07.) o godz. 19.00, w salkach katechetycznych, spotkanie osób wyjeżdżających na pielgrzymko-wakacje do Macedonii]

Świadczenia:

 • przejazd autokarem z klimatyzacją, WC i barkiem
 • opieka pilota i wykwalifikowanych polskojęzycznych przewodników lokalnych
 • 9 noclegów (w tym 6 w Ochrydzie)
 • 9 śniadań, 9 kolacji z wodą
 • wieczór macedoński
 • wizyta i degustacja w winnicy
 • ubezpieczenia NNW, KL, TFG
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów: Heraklea Lynkestis, cerkiew św Nauma, cerkiew św. Zofii, twierdza cara Samuela, Plaošnik, Zatoka Kości, rejs do św Nauma, rejs łódkami do jaskini Vrelo, taksa klimatyczna, zestaw słuchawkowy.

DZIEŃ I – wyjazd około północy. Około godziny 11:00 przyjazd do Sremski Karlovci. Zwiedzanie miasteczka z długą historią i winnicami wokół zabytkowego, barokowego centrum, między innymi Sobór Świętego Mikołaja z XVIII wieku i pałac Patriarchy Serbskiej Cerkwi Autokefalicznej. Kolacja. Przejazd do hotelu w Nowym Sadzie, nocleg.

DZIEŃ II – przejazd do Skopje. Zwiedzanie twierdzy Shopko Kale. Zwiedzanie Starówki w Skopje. Zobaczymy też gigantyczne pomniki Filipa Macedońskiego i jego syna Aleksandra Wielkiego. Dla chętnych muzeum Matki Teresy. Kolacja. Nocleg w Skopje.

DZIEŃ III – śniadanie. Przejazd do Kanionu Matka. Popłyniemy łódkami do jaskini Vrelo, która została okrzyknięta jako jeden z największych cudów natury na świecie. Po drodze zatrzymamy się także na krótką wizytę w Tetowie gdzie zwiedzimy kolorowy meczet z 1430 roku. Następnie przejazd do hotelu w Ochrydzie. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ IV – śniadanie. Po śniadaniu spacer po starówce ochrydzkiej, wpisanej na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Cerkiew katedralna Św. Zofii z freskami z IX w. średniowieczne cerkwie Św. Klemensa, Pantelejmona, Św. Jana Kaneo oraz twierdza cara Samuela z X w. Dopełnieniem tej listy jest starożytny teatr z okresu hellenistycznego. Po zwiedzaniu czas wolny. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ V – śniadanie. Czas wolny, plażowanie nad jeziorem. Kolacja. Wieczorem regionalna zabawa macedońska, z muzyką na żywo. Zobaczymy też występy miejscowego zespołu folklorystycznego. Nocleg.

DZIEŃ VI - śniadanie. Wyjazd do Bitoli. Oprócz starej potureckiej Czarsziji pełnej meczetów, karawanserajów i targów możemy zobaczyć nowszą pochodzącą z przełomu XVIII/XIX w. architekturę bulwaru Szirok sokok. W okolicach Bitoli odwiedzimy jeszcze fascynujące ruiny Heraklei Lynkestis. Początki miasta sięgają czasów Filipa II Macedońskiego z IV w. p.n.e. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ VII – śniadanie. Czas wolny, plażowanie nad jeziorem. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ VIII – śniadanie. Rejs statkiem po jeziorze Ochrydzkim. Po drodze przepłyniemy do Zatoki Kości. Jest to rekonstrukcja prehistorycznej osady sprzed kilku tysięcy lat. Następnie dopłyniemy do Klasztoru Św. Nauma, położonego blisko granicy z Albanią. W okolicach świątyni znajdują się plaże, miejsca rekreacyjne, sklepy i restauracje. Dlatego też w tym miejscu pozwolimy sobie na dłuższy relaks. Powrót statkiem do hotelu. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ IX – śniadanie. Przejazd autokarem do Nowego Sadu (ok. 700km). Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ X – śniadanie. Krótki spacer po starówce Nowego Sadu, Ratusz, ulica Dunajska, Twierdza Petrovaradin. Przejazd do Polski przez Serbię, Węgry i Słowację. Przyjazd na miejsce zbiórki w godzinach nocnych.

Program jest ramowy i jego kolejność może ulec zmianie.

Koszt z wszystkimi atrakcjami i biletami wstępów: 3 100 zł [płatność: 600 zł do 31 marca 2024 / reszta płatności (2 500 zł): do 30 czerwca 2024]

Piękny Śląsk cz. VII [druga połowa sierpnia]

[status pielgrzymki ▶ zaplanowana / dodatkowe informacje ▶ ostatnie wolne miejsca / dokładna data wyjazdu zostanie podana na początku lipca]

Piękny Śląsk: Zabrze ogród botaniczny – Jankowice Rybnickie Sanktuarium Bożego Ciała – Pszów Bazylika MB Uśmiechniętej – Rybnik Kopalnia Ignacy (zwiedzanie kopalni bez zjazdu – pokaz maszyny parowej oraz wystawa wiek pary).

Koszt 100 zł [przy zapisie obowiązuje zaliczka: 20 zł]. W cenie: przejazd autobusem, przewodnik po kopalni, bilet wstępu do ogrodu botanicznego oraz kopalni, obiad.

PIELGRZYMKI / WYJAZDY KTÓRE SIĘ ODBYŁY W 2024:

Szlakiem najpiękniejszych Szopek [20.01.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Szlakiem najpiękniejszych Szopek

Koszt: 100 zł - wyjazd całodniowy z posiłkiem [płatne w całości przy zapisie]

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Pielgrzymko – ferie 2024 Wambierzyce, Polanica, Dolny Śląsk [27-30.01.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Wambierzyce – Polanica Zdrój – Szklarska Poręba i okolice.
W cenie: pobyt 4-dniowy (3 noclegi), pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie), bilety wstępów, przewodnicy.

Koszt: 800 zł [płatność w całości do: 10 stycznia 2024]

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Piękny Śląsk cz. V [17.02.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Piękny Śląsk: Browar Racibórz, Kaplica na Zamku Piastowskim w Raciborzu, Kaplica Wieczystej Adoracji w Kornicach oraz drewniany Kościół Krzyża Świętego w Gródczankach. Ruiny zamku Slawików, Łubowice

Koszt: około 110 zł - przejazd, przewodnik, bilety wstępu, posiłek

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Igołomia / Hebdów / Kazimierza Wielka / Wiślica [9.03.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Igołomia – Hebdów – Kazimierza Wielka – Wiślica
Koszt: około 150 zł
- przejazd, bilety wstępu, posiłek

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Pasja - WSD Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie [10.03.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Zapraszamy do uczestnictwa w przedstawieniu Pasji (wykonanie: klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie).
Uwaga w tym dniu uczestniczymy w Eucharystii na Helence o godz. 7.00 lub 9.00 (wówczas rozpoczynają się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, w związku z czym w Krakowie Mszy św. nie będzie).

Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski [24.03.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Droga Krzyżowa i Apel Jasnogórski (wyjazd wieczorny w niedzielę palmową)

Koszt: 40 zł

Świnoujście / Dania / Szwecja [27.04 - 4.05.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Zarys pielgrzymki do Świnoujścia, Niemiec, Danii i Szwecji.

Zakwaterowanie: jako grupa będziemy zakwaterowani dwóch obiektach w Świnoujściu – Koral oraz Amigo.

Pobyt 9 dniowy (7 noclegów).

Świadczenia:

 • 7 noclegów w ośrodku KORAL oraz AMIGO
 • 7 śniadań i 5 kolacji w formie bufetu szwedzkiego
 • 5 obiadów serwowanych z deserem i napojami
 • degustacje: nalewek, ryb i słodkości
 • obiadokolacja w imprezy w formie zabawy tanecznej z Dj’em (ciepłe dania, zimne płyty, ciepłe i zimne napoje, słodki stół, nalewki)
 • 3 DEGUSTACJE: nalewek, ryb i słodkości
 • bufet kawowy - 24h
 • wycieczka po Świnoujściu
 • wycieczka do Niemiec ( Herringsdorf i Koserow)
 • wycieczka do Danii i Szwecji (autokar, prom, barka w Kopenhadze, przejazd cieśniną Sund, parkingi, ubezpieczenie)
 • prowiant na drogę do Danii i Szwecji
 • obiadokolacja w Danii
 • opieka rezydenta na miejscu
 • TFG, VAT

I DZIEŃ – 26 kwietnia / piątek

Wyjazd w godzinach późno-wieczornych do Świnoujścia, nocny przejazd

II DZIEŃ – 27 kwietnia / sobota

Przyjazd na miejsce, przywitanie, śniadanie, czas wolny, zakwaterowanie, Eucharystia, obiad, czas wolny, kolacja, nocleg

III DZIEŃ – 28 kwietnia / niedziela

Śniadanie, Eucharystia, czas wolny - spacery po plaży, niedzielny obiad, kolacja z degustacją nalewek, nocleg.

IV DZIEŃ – 29 kwietnia / poniedziałek

Śniadanie, czas wolny, Eucharystia, obiad, po obiedzie spacer z przewodnikiem po Świnoujściu, kolacja, krótki nocleg.

V DZIEŃ – 30 kwietnia / wtorek

Wyjazd ok. 1.00- 2.00 w nocy, przejazd do Rostocku Eucharystia, przeprawa promowa do Gedser w Danii. Przejazd przez duńskie wyspy Falster, Faro, Zelandia, następnie przeprawa podwodnym tunelem przez Cieśninę Sund ok. 4 km, a następnie przejazd przez najdłuższy most na świecie łączący Danię ze Szwecją. Przyjazd do Malmoe – zwiedzanie m.in. Rynek Główny Stortorget z zabytkową zabudową i Pomnikiem Karola X Gustawa, Lilla Torg rynek starego miasta, Ratusz Miejski, Ribersborg – nadmorska kilkukilometrowa promenada z widokiem na cieśninę Oresund, Turning Torso. Powrót do Danii i przejazd do Kopenhagi – zwiedzanie miasta: Syrenka Kopenhaska, fontanna Bogini Gefion, odprawa warty Gwardii Królewskiej przy barokowym pałacu Amalienborg, Kościół Marmurowy, osiemnastowieczna dzielnica portowa Nyhavn, Ratusz Miejski, Pomnik Andersena. Spacer po najdłuższym deptaku Północnej Europy – ulicą Stroget, znana m. in. z najmodniejszych sklepów, występów licznych artystów, muzyków i kuglarzy, obiadokolacja na mieście, rejs barką po Kopenhadze. Przejazd do Gedser. Powrót promem do Niemiec i z Niemiec do Świnoujscia – około godz. 3 w nocy.

VI DZIEŃ – 1 maja / środa

Późniejsze śniadanie, czas wolny, późniejszy obiad, Eucharystia, kolacja, nocleg

VII DZIEŃ – 2 maja / czwartek

Śniadanie, wyjazd z przewodnikiem do Niemiec (Herringsdorf oraz Koserow)- gdzie zwiedzimy poza zabytkowymi kamienicami piękne molo oraz zajrzymy do największej na świecie manufaktury i sklepu w którym większość produktów zrobiona jest na bazie truskawki, tzw ,,Truskawkowe Miasteczko”, powrót do ośrodka, obiadokolacja połączona z zabawą integracyjną z muzyką z Dj’em, nocleg.

VIII DZIEŃ – 3 maja / piątek

Śniadanie, czas wolny, Eucharystia, obiad, kolacja pożegnalna z degustacją ryb i szampanem, nocleg.

IX DZIEŃ – 4 maja / sobota

Śniadanie, wykwaterowanie, powrót na Śląsk w godzinach wieczornych.

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Rekolekcje Parafialne Kokoszyce [27-29.05.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Rekolekcje Parafialne Kokoszyce

Koszt: 400 zł [płatność do: 15 maja 2024]

Szlakiem Śląskiego Kopciuszka i Śląskiego Rzymu [15.06.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Szlakiem Śląskiego Kopciuszka i Śląskiego Rzymu: Kopice – Głębinów – Jezioro Otmuchowskie – Nysa (Siostry Różowe Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji) – Biskupów (Ojcowie Benedyktyni).

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Okuninka nad Jeziorem Białym [22-28.06.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Noclegi w obiekcie hotelowym lub domkach, pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie), serwis plażowy (leżaki, parasole, kajaki, rowerki wodne, łódki) w cenie.
Wycieczki do Zamościa, Włodawy, Sobiboru, Kazimierza Solnego, 1,5 godzinny rejs żaglówką po jeziorze Białym.

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii

 

Rokitno / Gorzów Wielkopolski / Międzyrzecz / Sulechów [8-12.07.2024]

[status pielgrzymki ▶ zakończona]

Wyjazd 5 dniowy (4 noclegi) pojedziemy do Rokitna (Sanktuarium MB Cierpliwie Słuchającej), poza tym odwiedzimy Gorzów Wielkopolski, bunkry międzyrzeckie, Międzyrzecz, lokalne winnice, Sulechów.

Koszt zawiera pięciodniowy pobyt z pełnym wyżywieniem (3 posiłki dziennie) oraz bilety wstępów i przewodników.

 

Zdjęcia z wyjazdu ▶ w galerii